Co może zdziałać świadomość własnych myśli?

Jedziesz samochodem zamyślasz się i nie wiesz jak przejechałeś jedną ulicę. Robisz herbatę bierzesz do ręki kubek, stawiasz, idziesz do pokoju a po chwili nie wiesz gdzie go postawiłeś. Prasujesz ubranie przed wyjściem do pracy, po wyjściu z domu zastanawiasz się czy wyłączyłaś żelazko. Wpadasz w złość nawet nie wiesz kiedy już jesteś w takich emocjach, że nie możesz ich opanować.

Przykładów można by mnożyć kiedy to zamyśleni wykonujemy jakąś czynność, której potem nie pamiętamy bo nasza uwaga skupiona była na naszych myślach, które często jedna po drugiej nawarstwiają się lub łączą jedna za drugą w łańcuchy myśli, które ciężko przerwać. Połączone są z odczuciami z ciała, które umysł zapamiętał i te bolesne przywołuje w postaci negatywnego odczucia lub miłego, które połączone są z myślami pozytywnymi.

Świadomość własnych myśli, czyli zdawanie sobie sprawy z tego co nam się myśli może wpłynąć na przerwanie łańcucha myśli czy schematu zachowania.

Obecny sposób życia, w którym wielu ludzi pędzi i nie zatrzymuje się na chwilę by pomyśleć i zastanowić się czy to jak żyję jest tym czego naprawdę chcę i daje mi szczęście, nie sprzyja powiększaniu i pogłębianiu się świadomości tego co myślę i jak myślę. Nie wiemy dlaczego akurat mamy takie a nie inne myśli i czy to jak myślimy wpływa na to jak żyjemy i jakie mamy poczucie zadowolenia i odczuwanego szczęścia.

Myśli są strukturą umysłu. Dotyczą albo przeszłości albo przyszłości. Nurtuje lub ekscytuje nas to co się zdarzyło lub to co się ma wydarzyć.  Myśli mają oczywiście cel i sens w naszym życiu. Umysł jest narzędziem wspaniałym. Znając jednak jego ograniczenia mamy większą świadomość, że to co nam się myśli jest tylko jakimś obrazem, nakładką, interpretacją tego co dzieje się w tej chwili. Myśl jest częścią człowieka a nie nim samym. Myśl nam się myśli. Myśl przychodzi i odchodzi a wraz z nią odczucia, z którymi była powiązana.

Obserwacja własnych myśli pozwala na przyjrzenie im się bliżej i zauważenie jak wpływają na nasze odczucia. Proces ten zwiększa naszą świadomość, tego co w nas się dzieje. Obserwując to co zachodzi w naszym umyśle bardziej zdajemy sobie sprawę z zaistniałego procesu.

Uczenie się zwracania uwagi na myśli, rodzaj i odczucia które z tym się wiążą pozwala na większe zrozumienie samego siebie i innych. Ponieważ procesy zachodzące w człowieku są podobne w każdym z nas. Zwiększenie samoświadomości siebie może zwiększyć  zrozumienie innych a tym samym zmienić nasze relacje z innymi i nami samymi. To proces, który wiąże się z wysiłkiem i siłą tą mentalną.  Może prowadzić do zmiany, która wprowadzi nas w nowe życie, którego nie znaliśmy, a było cały czas z nami. Życie bez utożsamiania się z poglądami i przekonaniami, sztywnymi schematami, które bardziej dzielą niż łączą. Możemy stać się bardziej otwarci na inne poglądy odmienne od naszych. Możemy zacząć akceptować to czego nie dostrzegaliśmy lub dostrzec, z jakiś względów,  nie chcieliśmy.